• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Zarządca nieruchomości – jakich wymagań oczekują mieszkańcy?

10 maja 2020, 12:19

Bardzo często można spotkać się z opinią głoszącą, że zarządca nieruchomości to zbędny wydatek w kosztach utrzymania wspólnoty mieszkaniowej. Właściciele lokali sądzą, że zarządca nie zajmuje się niczym poza wypełnianiem dokumentów i odśnieżaniem chodnika czy zbieraniem liści jesienią. Jakich wymagań oczekują mieszkańcy? Czym ich zdaniem powinien się zajmować zarządca nieruchomości? Co powinien robić zarządca nieruchomości, aby spełniać oczekiwania zatrudniających go członków wspólnoty mieszkaniowej?

Duża ilość dokumentów

Współczesny zarządca nieruchomości ma bardzo dużo obowiązków. Zazwyczaj mieszkańcy zarządzanych budynków sądzą, że taka specjalistyczna firma tak naprawdę niewiele robi, a pobiera w zamian konkretne, miesięczne wynagrodzenie. Jest to bardzo mylne postrzeganie. Zarządca nieruchomości zajmuje się wieloma różnymi kwestiami związanymi z utrzymaniem i opieką nad budynkami. Przede wszystkim dba o prawidłowy obieg dokumentów we wspólnocie mieszkaniowej. To zarządca odpowiada za terminowe regulowanie należności wspólnoty na przykład za usługi wspólne z których korzystają mieszkańcy, jak wywóz śmieci. Może również pośredniczyć w zawieraniu różnorodnych umów z dostawcami mediów. Ponadto zapewnia prawidłowy kształt wielu dokumentów, które musi posiadać każda wspólnota mieszkaniowa, jak chociażby regulamin i statut wspólnoty.

Jakich wymagań oczekują mieszkańcy?

Zdaniem wielu właścicieli nieruchomości i członków wspólnot idealny zarządca nieruchomości odpowiada nie tylko za prowadzenie dokumentacji i sprzątanie części wspólnych budynku. Zarządca nieruchomości powinien dbać nie tylko o porządek w nieruchomości, ale także na zewnątrz. W lecie zapewnić ładny wygląd zieleni wokół budynku, a w zimie umożliwić bezpieczne poruszanie się mieszkańców po terenie przylegającym do nieruchomości, stosując nie tylko środki usuwające lód z nawierzchni chodnika, ale również maty antypoślizgowe przy schodach. Zaradny zarządca zaproponuje także usługi doświadczonego architekta krajobrazu, który przedstawi możliwości modyfikacji terenów zielonych, jeśli takie przynależą do nieruchomości. Dzięki temu może wzrosnąć wartość lokali znajdujących się w danym budynku, ponieważ nie od dziś wiadomo, że takie rozwiązania przyciągają potencjalnych kupców mieszkań.

Konserwacja od a do z

Wsłuchując się w to jakich wymagań oczekują mieszkańcy od idealnego zarządcy nieruchomości można zauważyć, że chcieliby aby dokładnie dbano o stan techniczny budynku. Mowa tutaj nie tylko o przestrzeganiu prawa w kwestii okresowych kontroli na przykład instalacji wentylacyjnych czy kotłów ogrzewania centralnego. Mieszkańcy chcą również, aby to zarządca nieruchomości przewidywał, jakie prace remontowe trzeba będzie wykonać i dzięki temu oszczędzał, ponieważ wcześnie zdiagnozowane problemy w budynku pozwalają zapobiec większym zniszczeniom. Zarządca nieruchomości powinien również sprawdzać czy wszystkie urządzenia znajdujące się w części wspólnej nieruchomości funkcjonują prawidłowo, aby zapobiec awariom. Dobry zarządca dba także kompleksowo o wygląd budynku, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz oraz o pozytywny obraz nieruchomości w oczach potencjalnych chętnych, którzy chcieliby kupić lokal w danym budynku.

XXI wiek we wspólnocie mieszkaniowej

Coraz częściej właściciele lokali wymagają, aby zarządca nieruchomości stosował najnowsze technologie. W przypadku zarządzania wspólnotą mieszkaniową oznacza to wprowadzenie zintegrowanego internetowego systemu zarządzania sprawami wspólnoty. Dzięki temu mieszkańcy mają pełny (w zależności od konkretnego oprogramowania) dostęp do rozliczeń finansowych wspólnoty oraz własnego konta, na którym mają wgląd w zużycie mediów i ewentualne zaległości względem wspólnoty. Bardzo często zarządcy udostępniają także możliwość elektronicznej komunikacji ze sobą o każdej porze, co sprawia, że mieszkańcy mogą wiele spraw załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu i odwiedzania biura wspólnoty. Coraz więcej właścicieli nieruchomości jest zdania, że tablica ogłoszeń na ścianie klatki schodowej to relikt przeszłości, choć wielu mieszkańców w dalszym chętnie korzysta z papierowych wersji dokumentów i ogłoszeń.

Zarządca 24h

Firmy funkcjonujące całą dobę kojarzą się nam z sektorem usług, ale jeszcze do niedawna mało kto wspominał o tym, że również zarządzanie nieruchomościami należy do grupy branż działających przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Jednak coraz więcej właścicieli nieruchomości szuka firm, które nie tylko sprawnie radzą sobie z dokumentacją czy bieżącą konserwacją budynku, ale również oferują usługi na zasadzie profesjonalnego pogotowia technicznego. Taka opcja pozwala na zaoferowanie mieszkańcom jednego, całodobowego numeru telefonu pod którym znajdą wsparcie.
W razie awarii mieszkańcy mogą skorzystać z konsultacji telefonicznej lub otrzymać podpowiedź, gdzie znajdzie odpowiednią pomoc fachową. Dzięki temu mieszkańcy profesjonalnie zarządzanego budynku mają większy komfort i spokój. Już nie muszą wertować gazet czy stron internetowych w poszukiwaniu specjalisty, gdy zdarzy się awaria w środku nocy czy w dzień świąteczny. Teraz zarządcy nieruchomości oferują kompleksową opiekę nad nieruchomością.

Perfekcyjny zarządca nieruchomości

Patrząc na ogół wymagań, jakich oczekują mieszkańcy, doskonale widać, że ma on niewiele wspólnego z obrazem zarządcy nieruchomości chociażby sprzed dziesięciu lat. Dzisiaj zarządca musi łączyć wiedzę z wielu obszarów takich jak ekonomia, zarządzanie czy umiejętność dowodzenia sztabem specjalistów. To również oznacza, że do zarządzania nieruchomością nie wystarczy nam jedna osoba, oraz że zwykle nie znajdziemy odpowiedniego kandydata nawet w dużej wspólnocie mieszkaniowej. Zarządca nieruchomości nie jest obecnie luksusem, na który decydują się tylko najbogatsze wspólnoty mieszkaniowe. Na rynku można znaleźć firmy, które od wielu lat zajmują się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomości i oferują kompleksową obsługę. W świetle przytoczonych przykładów trudno jest obronić tezę, że zarządca nieruchomości inkasuje jedynie comiesięcznie odpowiednią sumę pieniędzy nie przemęczając się.

Jeżeli szukasz takiego zarządcy nieruchomości, skontaktuj się znami - nr tel i/lub adres e-mail znajdziesz na niniejszej stronie Firmy KIMDOM z zakładce "Kontakt" - zapraszamy.