• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Kto ponosi koszty naprawy bramy garażowej?

11 sierpnia 2017, 1:51

Jeżeli garaż podziemny został wyodrębniony jako oddzielny lokal i sprzedany na współwłasność, to nie jest częścią nieruchomości wspólnej, tylko kolejnym lokalem w budynku należącym do określonych osób

Czy kosztami naprawy bramy garażowej do garażu stanowiącego samodzielny lokal wspólnota mieszkaniowa powinna obciążyć wszystkich właścicieli, czy tylko właścicieli miejsc postojowych?

We wspólnocie są dwa rodzaje nieruchomości:

  • nieruchomość wspólna zarządzana przez wspólnotę, której koszty utrzymania ponosi wspólnota,
  • wyodrębnione lokale mieszkalne zarządzane przez ich właścicieli, ponoszących koszty ich utrzymania.

Jak stanowi definicja ustawowa, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali.

Jak wprost z tej definicji wynika, drzwi wejściowe do lokalu, tak jak i okna w lokalach czy drzwi balkonowe, są częścią tego lokalu. W związku z tym konserwacja, naprawa i wymiana drzwi wejściowych do lokali oraz wszelkie konsekwencje tych działań ponosi właściciel lokalu.

Natomiast drzwi na klatkę schodową czy do innych pomieszczeń nieruchomości wspólnej, takich jak np. strych, wózkownia, piwnica, są elementem nieruchomości wspólnej.

Analogicznie: jeżeli garaż podziemny został wyodrębniony jako oddzielny lokal i sprzedany na współwłasność, to nie jest częścią nieruchomości wspólnej, tylko kolejnym lokalem w budynku należącym do określonych osób. Wspólnota nie ma prawa zarządzać tym garażem i ustalać zaliczek na koszty jego utrzymania.

Z przepisów UWL wyraźnie wynika, że uchwały wspólnot mogą dotyczyć tylko nieruchomości wspólnej.

Prawo decydowania o danej nieruchomości mają tylko jej właściciele.

Wspólnota nie jest właścicielem garażu, tak jak innych lokali w budynku, zatem nie może podejmować żadnych decyzji bezpośrednio go dotyczących. Decyzje odnośnie do garażu podejmują jego właściciele na zasadach określonych w kodeksie cywilnym o współwłasności, więc w stosunkach między nimi ustawa o własności lokalu nie ma zastosowania.

Nie ma uchwał i całej procedury ich podejmowania i zaskarżania, a współwłaściciele garażu podejmują decyzje w formie zgody na ich dokonanie.

Do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli, liczona według wielkości udziałów w garażu. Przy braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

Do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W sytuacji braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Brama garażowa to drzwi wejściowe do garażu, który jest samodzielnym lokalem, więc jest to taki sam element tego lokalu jak drzwi wejściowe do każdego innego lokalu.

To, że brama garażowa prowadzi na zewnątrz budynku, też jest bez znaczenia.

Niektóre drzwi z lokali prowadzą najpierw na klatkę schodową, a inne, np. z lokali użytkowych, od razu na zewnątrz budynku, a i tak są elementem lokalu. Ponadto w większości lokali są drzwi balkonowe, które też od razu prowadzą na zewnątrz, a jakoś nikt nie próbuje przez to kwalifikować ich jako element nieruchomości wspólnej.

Zatem problem nie tkwi w tym, kogo po naprawie obciążyć kosztami, tylko w braku prawa wspólnoty do podejmowania naprawy i angażowania jej środków na ten cel. To tak, jakby naprawiać drzwi prowadzące do innego lokalu.

 

źródło Administrator24.info