• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami przyjęta

14 lipca 2017, 9:36

W piątek, 7 lipca Sejm przyjął projekt ustawy o gospodarce nieruchomościami, regulujący m.in. rynek zawodów nieruchomościowych. 

Warto tu przypomnieć, że znowelizowana ustawa przywraca definicję „pośrednictwa w obrocie nieruchomościami” oraz „zarządzania nieruchomościami”. Precyzuje, że pośrednikiem lub zarządcą powinna być osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły i powtarzalny, co oznacza, że pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości będzie mógł być wyłącznie przedsiębiorca. Czynności zawodowe będą mogły być co prawda wykonywane przez osoby fizyczne, ale na podstawie umowy łączącej je z przedsiębiorcą. Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem zajmować się będą przypadkowe osoby.

W ostatniej chwili poprawkę, która pozwala określać standardy zawodowe rzeczoznawcy majątkowego przez ministra właściwego ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, przegłosowały połączone komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. W opinii autorów poprawki, brak standardów wpływa negatywnie na jakość sporządzanych wycen nieruchomości, a niewłaściwie sporządzone opinie o wartości nieruchomości skutkują niepotrzebnym przedłużaniem toczących się postępowań administracyjnych i sądowych.

Znowelizowana ustawa zobowiązuje także rzeczoznawcę majątkowego, pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcę nieruchomości do dołączania polisy OC do: operatu szacunkowego, umowy o sporządzenie wyceny nieruchomości, umowy pośrednictwa oraz umowy o zarządzanie nieruchomością i wprowadza sankcje finansowe za ich brak.

 

Ważną zmianą będzie możliwość zawarcia bez przetargu umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste z osobami, które były użytkownikami wieczystymi tych nieruchomości, ale nie zdążyły zgłosić żądania o przedłużenie użytkowania wieczystego przed datą wygaśnięcia prawa. Pomimo, że deklarują one chęć dalszego korzystania z nieruchomości, obecnie nie ma takiej możliwości prawnej.

 

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego z powodu upływu terminu, na który było ustanowione, oznacza obowiązek zapłaty przez właściciela na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego wynagrodzenia za budynki postawione na nieruchomości. Nieruchomość może zostać sprzedana lub oddana w użytkowanie wieczyste wyłącznie w przetargu, a osobie, która ją dotychczas użytkowała wieczyście, nie przysługuje pierwszeństwo w nabyciu tej nieruchomości.

Nowelizacja, która ma wejść w życie 1 września 2017 roku i zapewnić również jednolitą praktykę zbywania nieruchomości publicznych na rzecz długoletnich dzierżawców nieruchomości.