• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Zbycie prawa do korzystania z miejsca parkingowego

9 października 2016, 23:08

„Osoba sprzedająca stanowisko parkingowe może zapłacić nawet 32 proc. podatku” . „Sprzedający stanowisko parkingowe może zapłacić nawet 32 proc. PIT”. „Załóżmy, że dostaliśmy w spadku miejsce postojowe w centrum Warszawy. Sprzedaliśmy je za 50 tys. zł. Jeśli nasze dochody plasują się w drugim progu skali, zapłacimy 16 tys. zł podatku.” To tylko niektóre z fragmentów artykułów umieszczonych w prasie ogólnopolskiej, można z nich wnioskować, że Dyrektor bydgoskiej Izby Skarbowej dokonał zamachu na dobro obywatela polegające na możliwości skorzystania z ulgi podatkowej przy sprzedaży miejsca parkingowego.

Chodzi mianowicie o zupełnie jeszcze świeżą interpretację podatkową z dnia 5 września 2016 roku, sygnatura: ITPB4/4511-440/16/JG, w której organ stwierdził, że przepis uprawniający do zastosowania zwolnienia w zapłacie podatku zwanego potocznie podatkiem od wzbogacenia nie ma zastosowania do dochodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Stanowisko przedstawione przez organ nie dotyczyło sprzedaży miejsca parkingowego, jak to sugerują autorzy cytowanych na wstępie wypowiedzi, lecz zbycia prawa do wyłącznego korzystania. Przedmiotem obrotu nie jest więc w tym przypadku prawo własności nieruchomości, lecz prawo do korzystania z niej – a to zasadnicza przecież różnica.

 

O przedmiotową interpretację wystąpiła podatniczka, która w październiku 2014 roku otrzymała w darowiźnie od rodziców mieszkanie wraz z udziałem w garażu i prawem do korzystania z miejsca parkingowego.

 

To dość typowa konstrukcja, gdy chodzi o miejsca parkingowe, nie mogą być zbywane jako odrębne nieruchomości lokalowe ze względu na brak ścian. Są to po prostu skrawki  posadzki , ich granice wyznacza się poprzez namalowanie pasów na posadzce.  Nie może być zatem mowy o samodzielności lokalu, trudno bowiem uznać takie miejsce za lokal, dlatego powszechną praktyką obrotu jest  wyodrębnianie garażu jako samodzielnego lokalu, zbywanie w nim udziałów i ustalenie sposobu korzystania, gdzie każdemu nabywcy przekazuje się do wyłącznego używania tak wyznaczone miejsce do parkowania.

 

W omawianej sprawie podatniczka nie zbyła jednak udziału, nadal pozostała współwłaścicielką garażu, w 2015 roku, tj. po kilku miesiącach od daty nabycia, sprzedała  natomiast   prawo do wyłącznego korzystania z przydzielonego jej miejsca parkingowego zawierając w tym względzie umowę cywilnoprawną w formie pisemnej. Nie był to akt notarialny, który jest konieczny do skutecznego przeniesienia własności nieruchomości (udziału w takiej nieruchomości).

 

W tej sytuacji nie mogła skorzystać z ulgi, nawet jeżeli uzyskane środki zamierzała w ciągu dwóch lat od daty transakcji przeznaczyć na remont mieszkania.

 

Preferencjami podatkowymi objęte są  bowiem przychody z odpłatnego zbycia  nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów.

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca