• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Wilgoć w domu – jak się jej pozbyć?

18 czerwca 2016, 13:04

To problem znany od lat. Wilgoć w domu jest bardzo uciążliwa, a poza negatywnym wyglądem estetycznym jest również niezdrowa. Czy można w porę zareagować, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się wilgoci w domu? Warto wiedzieć, jak można się jej pozbyć, aby nie wpływała źle na samopoczucie domowników.

Podstawowe informacje

Największym sprzymierzeńcem człowieka w walce z wilgocią w każdym pomieszczeniu jest dobra, prawidłowo działająca wentylacja. W ostatnich latach nasila się swego rodzaju moda wśród Polaków na zakrywanie lub co gorsze – likwidowanie kratek wentylacyjnych w mieszkaniach. Jak nietrudno się domyślić: powoduje to problemy z właściwym obiegiem powietrza w mieszkaniu, w następstwie czego pojawia się wilgoć w domu. Dodatkowo zaburzanie prawidłowej pracy wentylacji w mieszkaniu jest częstą przyczyną wypadków, coraz częściej śmiertelnych, związanych z gromadzącym się tlenkiem węgla. Jak podkreślają specjaliści – nie wolno ingerować w kratki wentylacyjne znajdujące się w naszym domu, chyba że robimy to w celu poprawy wymiany powietrza w pomieszczeniu. Szczególnie ważne są dobrze działające kratki w kuchni i łazience. To właśnie tam powstaje najwięcej pary wodnej, która odpowiada za powstawanie wilgoci w domu. Jak się jej pozbyć?

Co można zrobić samodzielnie?

Poza parą wodną powstającą w wyniku nieprawidłowo działającej wentylacji najczęściej wilgoć w domu istnieje z powodu nieszczelnych okien. Jest to wynik szpar powstających na styku okien i murów. Można je łatwo usunąć od wewnątrz przy pomocy szeroko dostępnych pianek uszczelniających oraz silikonu. Z kolei na zewnątrz przyklejamy pasek specjalnej, paroprzepuszczalnej folii, którą możemy zamaskować listwą ozdobną.

Jak się pozbyć wilgoci na ścianie?

Gdy wilgoć w domu znajduje się na ścianie to w krótkim czasie mogą pojawić się tam również groźne dla zdrowia grzyb lub pleśń. Warunki sprzyjające rozwojowi „nieproszonych gości” poza wilgocią to niesprawna wentylacja i wysoka temperatura. Na początek trzeba sprawdzić czy pleśń przebiła się do tynku. Gdy do tego nie doszło o możemy ją zlikwidować stosując zwykłą szczotkę z twardym włosem. Natomiast jeśli pleśń wniknęła w strukturę tynku należy go bezwzględnie usunąć nie tylko w miejscu powstania pleśni, ale również na powierzchni około pół metra wokół ogniska pleśni. Następnie musimy wyczyścić także przestrzeń spoin łączących cegły i całość pokryć środkiem grzybobójczym i poczekać, aż całkowicie wyschnie. Na tak przygotowaną i oczyszczoną powierzchnię nanosimy specjalny preparat grzybobójczy dostępny w marketach budowlanych. Zabezpieczy on przed powstawaniem kolejnych ognisk prześni i grzybów. Po jego wyschnięciu możemy przystąpić do malowania ścian zwykłą farbą.

Nowoczesne okna a wilgoć w domu

Gdy szukamy przyczyn wilgoci w domu i myślimy jak się jej pozbyć zastanówmy się jakie posiadamy okna. Problemem są często nowoczesne, plastikowe i bardzo szczelne okna z szybą zespoloną. Dobrze wytłumiają pomieszczenia i izolują je od hałasu z zewnątrz, ale jednocześnie utrudniają przepływ świeżego powietrza. Jeśli posiadamy takie okna to pamiętajmy, aby często wietrzyć mieszkanie. Jest to niestety tylko półśrodek. Sprawdźmy, najlepiej pytając sprzedawcę lub zasięgając informacji u producenta, czy istnieje możliwość zainstalowania w naszych oknach tak zwanych nawiewników. Natomiast jeśli myślimy o wymianie okien zwróćmy uwagę, aby były one wyposażone w takie rozwiązania. Niektórzy producenci oferują również okna z zaawansowanymi mechanizmami wymiany powietrza w pomieszczeniu. Takie okna reagują na warunki atmosferyczne oraz temperaturę. Umożliwiają skuteczną wymianę zużytego powietrza i odprowadzanie skroplonej pary wodnej na zewnątrz budynku. Znika więc problem zaparowanych okien.

Można również zapobiegać

Gdy mamy wilgoć w domu i wiemy jak się jej pozbyć to warto również zastanowić się nad tym jak zapobiegać jej powstawaniu w przyszłości. Poza wspomnianą wcześniej prawidłowo funkcjonującą wentylacją istnieją także inne rozwiązania zapobiegające wilgoci w domu. Możemy zakupić pochłaniacze wilgoci. Zasada ich działania jest zwykle prosta. Do środka pochłaniacza wkładamy specjalne tabletki które wiążą w sobie wilgoć z otoczenia. Taki pochłaniacz działa bezobsługowo i nie potrzebuje zasilania. Po pewnym czasie cała tabletka ulega rozpuszczeniu i należy usunąć płyn, który zgromadzi się w pochłaniaczu, a następnie włożyć do środka kolejną tabletkę. Poza dobroczynnym działaniem usuwającym wilgoć w domu takie tabletki mogą również zawierać w sobie substancję zapachową, która przeciwdziała zapachowi stęchlizny, charakterystycznemu dla zawilgoconych mieszkań.
W szczególnych przypadkach można pomyśleć o zastosowaniu elektrycznych urządzeń osuszających lub klimatyzatorów. Elektryczne osuszacze powietrza w zależności od mocy i rodzaju potrafią usunąć z otoczenia od 10 do 20 litrów wody w ciągu doby.

Wilgoć w domu a zdrowie

Wilgoć w domu, a przede wszystkim rozwijające się dzięki niej grzyby mogą wywoływać wiele chorób. Są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Najczęściej wywołują alergiczne choroby układu oddechowego takie jak nieżyt nosa, zapalenie pęcherzyków płucnych oraz astma oskrzelowa i płucna. Grzyby potrafią także wytwarzać mikotoksyny. Związki te są toksyczne dla zwierząt i ludzi. Mogą one mieć działanie rakotwórcze, niektóre wywołują choroby układu moczowego. Z kolei pleśń w domu może doprowadzić do wystąpienia astmy, grzybicy czy aspergilozy płuc. Podobnie jak grzyby również pleśń w domu może wytwarzać mikotoksyny.

Zbadaj poziom wilgoci

Należy pamiętać, że wilgoć w domu stanowi nie tylko dyskomfort dla jego mieszkańców w postaci niemiłego zapachu czy pary wodnej na szybach okiennych. To przede wszystkim zagrożenie dla ich zdrowia. Jeśli mamy przypuszczenia, że powietrze w naszym domu zbyt często ma za dużą wilgotność to sprawdźmy jej poziom higrometrem dostępnym w wielu sklepach ze sprzętem AGD i marketach budowlanych. Jeśli okaże się, że poziom wilgotności przekracza zalecane przez ekspertów wartości wynoszące od 40-60 procent dla mieszkań zastanówmy się co zrobić z wilgocią i jak się jej pozbyć. Z podanych powyżej przykładów jasno wynika, że można sobie poradzić praktycznie z każdą przyczyną wilgoci oraz z jej objawami w pomieszczeniach mieszkalnych. Przywróci to naszej rodzinie dobre samopoczucie, a nam pomoże zaoszczędzić na remontach, które mogłyby być konieczne z powodu wzrastającej wilgoci w domu i szkód jakie może wywołać.