• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Termin płatności zaliczek a powstanie zaległości

21 kwietnia 2017, 8:45

Termin płatności zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (do 10. dnia każdego miesiąca) wynika z ustawy, zatem w przypadku opóźnień w płatnościach wspólnocie mieszkaniowej przysługuje prawo naliczania odsetek. Możliwość naliczania odsetek od nieterminowych płatności daje art. 481 kodeksu cywilnego.

Zgodnie z tym przepisem, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Prawo do naliczania odsetek wynika wprost z ustawy i nie wymaga dodatkowych czynności, czyli – w przypadku wspólnot mieszkaniowych – podjęcia uchwały. Tak jak bez uchwały wspólnoty dochodzi się zaległości w zaliczkach na koszty zarządu, tak samo można bez uchwały naliczać odsetki i dochodzić ich zapłaty.

Wysokość odsetek określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 roku w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych.

Wspólnota mieszkaniowa może też naliczać odsetki wyższe niż odsetki ustawowe, jednak w takim wypadku musi już podjąć uchwałę i nie może wysokości odsetek określić dowolnie. Musi bowiem pamiętać, że maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).