• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Remont tarasu / balkonu

21 kwietnia 2017, 9:44

Czy remont tarasu / balkonu przypisanego do konkretnego lokalu leży po stronie właściciela tarasu, czy wspólnoty mieszkaniowej?

 

Problem zakwalifikowania balkonów i tarasów istniał od początków istnienia wspólnot mieszkaniowych. Obecnie kwintesencją orzecznictwa sądowego w tej materii jest uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2008 roku, sygn. akt III CZP 10/08.

 

Jak słusznie zauważył SN, osoby uprawnione do zamieszkiwania w lokalu korzystają, z pominięciem innych osób, wyłącznie z balkonu w postaci pewnej przestrzeni wewnętrznej, a więc muszą zadbać o jej utrzymanie. Balkon czy taras jest jednak też elementem konstrukcyjnym budynku, a – jak wynika z wielu orzeczeń Sądu Najwyższego – elementy konstrukcyjne budynku stanowią część nieruchomości wspólnej. Za remonty balkonu jako elementu konstrukcyjnego odpowiadać zatem będzie wspólnota mieszkaniowa.

Właściciele lokali ponoszą wydatki związane z utrzymaniem balkonów, stanowiących pomieszczenie pomocnicze, służące wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym lokalu, a wydatki na remonty i konserwację części budynku, które są elementami konstrukcji balkonu, obciążają wspólnotę mieszkaniową. Do takich ostatecznie wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Nie sposób nie zgodzić się z jego kończącym stwierdzeniem, że granica między nieruchomością wspólną nie oznacza, że balkon czy taras jest albo nie jest nieruchomością wspólną, a że jego część (konstrukcyjna) stanowi nieruchomość wspólną, a część (przestrzeń wewnętrzna) – element lokalu. Element konstrukcyjny w budownictwie to określenie dla tych części obiektu budowlanego, które spełniają zadania konstrukcyjne. Tak więc nie wszystkie elementy budowlane są elementami konstrukcyjnymi. 

Do elementów konstrukcyjnych budynku należą:

  • przegrody budowlane poziome (płyta fundamentowa, strop, dach, stropodach, płyta balkonowa, płyta spocznikowa),
  • przegrody budowlane pionowe (fundament, ściany nośne, ściany samonośne)
  • oraz inne elementy konstrukcyjne (podpora, belka, słup, podciąg, rygiel i wspornik).

Jak widać, płyta balkonowa jest elementem konstrukcyjnym, zatem jej naprawa, konserwacja lub wymiana należy do obowiązków wspólnoty mieszkaniowej.

Zwróćmy uwagę, że z takim rozgraniczeniem mamy do czynienia w przypadku nie tylko balkonu, lecz także na przykład ściany zewnętrznej budynku, która jest również ścianą wewnętrzną części lokali. Niewątpliwie przecież obowiązek remontu i konserwacji wewnętrznej części tej ściany należy do właścicieli lokali, ale jej naprawa jako elementu konstrukcyjnego budynku należy do wspólnoty mieszkaniowej.

 

Na przykład pęknięcie zewnętrznej ściany budynku, będące naruszeniem jej konstrukcji, nawet jeżeli dotyczy tylko ściany w jednym lokalu i wymaga wykonania naprawy wewnątrz lokalu, będzie remontem, za który odpowiada wspólnota mieszkaniowa.

Jeżeli zatem remont tarasu dotyczy naprawy jego elementów konstrukcyjnych, to naprawy tej powinna dokonać wspólnota mieszkaniowa, a jej koszty poniosą wszyscy właściciele lokali, proporcjonalnie do wielkości swoich udziałów w nieruchomości wspólnej. Jeżeli naprawa nie dotyczy elementów konstrukcyjnych, to wykonać ma ją właściciel lokalu na swój koszt.

Jeśli samodzielne ustalenie przyczyny usterki jest trudne, lepiej zasięgnąć opinii fachowca, a w przypadku sporu z właścicielem – podeprzeć się ekspertyzą techniczną. Gdy i to nie przyniesie rozstrzygnięcia, spór będzie władny rozstrzygnąć tylko sąd.

 

źródło: administrator24.info