• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Odsetki od nieterminowych płatności

21 kwietnia 2017, 8:48

Na jednym z zebrań wspólnoty mieszkaniowej padła propozycja uchwały w sprawie wysokości i sposobu naliczania odsetek od nieterminowych płatności. Czy jest ona potrzebna i jakie odsetki możemy przyjąć – pyta Członek Zarządu.

Właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej ponosi wydatki związane z jego utrzymaniem oraz uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

 

Na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do 10. dnia każdego miesiąca.

Należności z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną można dochodzić wspólnie w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość.

Termin płatności zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną wynika z ustawy, zatem w przypadku opóźnień w płatnościach wspólnocie mieszkaniowej przysługuje prawo naliczania odsetek. Możliwość naliczania odsetek od nieterminowych płatności daje art. 481 Kodeksu cywilnego.


Prawo naliczania odsetek wynika wprost z ustawy i nie wymaga dodatkowych czynności, czyli w przypadku wspólnot mieszkaniowych – podjęcia uchwały.Zgodnie z tym przepisem, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody, a opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Jak bez uchwały wspólnoty dochodzi się zaległości w zaliczkach na koszty zarządu, tak samo można bez uchwały naliczać odsetki i dochodzić ich zapłaty, co nie wyklucza podjęcia w tej sprawie uchwały przez właścicieli lokali, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokość tych odsetek.

Ich wysokość określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych. Wspólnota mieszkaniowa może też naliczać odsetki większe niż odsetki ustawowe. Musi jednak w takim wypadku podjąć uchwałę.

Wspólnota nie może określić ich wysokości dowolnie. Musi pamiętać bowiem, że maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).

W przypadku, gdyby wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o odsetkach od zaległości w uiszczaniu zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną wyższych niż odsetki maksymalne, wówczas i tak w przypadku sporu sąd dokona ich obniżki do wysokości odsetek maksymalnych.

Zatem, jak wynika z powyższego, wspólnota mieszkaniowa może i powinna naliczać odsetki i dochodzić ich w wysokości odsetek ustawowych od zaległości w kosztach zarządu nieruchomością wspólną i nie potrzebuje do tego uchwały.

 

Naliczenie odsetek, po pierwsze, mobilizuje właścicieli do terminowego regulowania należności, a po drugie – stanowi dla wspólnoty mieszkaniowej i innych właścicieli formę rekompensaty (de facto zmniejsza koszty zarządu innych właścicieli).