• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Monitoring na balkonie

11 listopada 2016, 17:59

Właściciel lokalu zwrócił się do zarządu wspólnoty mieszkaniowej z prośbą o wyrażenie zgody na zainstalowanie monitoringu na swoim balkonie.

Stale spadające koszty zakupu urządzeń do monitoringu sprawiają, że spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe czy nawet pojedynczy właściciele mogą sobie pozwolić na budowę tego typu instalacji.

W Polsce nie mamy przepisów regulujących zasady tworzenia i działania systemów monitoringu w budynkach mieszkalnych.

Nie oznacza to, że można tworzyć system monitoringu bez uwzględnienia żadnych zasad. Nie może on bowiem naruszać prawa do prywatności i ochrony danych osobowych w przypadku archiwizowania zarejestrowanych materiałów.

 

Ważny jest też sposób wykorzystania monitoringu, który ma służyć poprawie bezpieczeństwa, a ma się to przejawiać umiejscowieniem kamer w miejscach potencjalnie zagrożonych oraz umożliwiających poprawę bezpieczeństwa. Umiejscowienie kamer w szczególności nie powinno naruszać prywatności, a zatem np. nie może umożliwiać podglądu innych mieszkań.

Jeżeli montaż kamery wiązałby się z ingerencją w elewację budynku, właściciel musi uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Natomiast przykręcenie kamery na uchwycie do poręczy balkonu, do parapetu czy do framugi okna, a tym bardziej umiejscowienie jej na stojaku na balkonie, podobnie jak zawieszenie na poręczy balkonu kwietnika, takiej zgody nie wymaga.

Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku o sygn. akt I A Ca 107/12 uznał, że obserwowanie klatki schodowej przy pomocy kamery pod względem prawnym nie różni się niczym od jej obserwowania przy pomocy wizjera umieszczonego w drzwiach. Nie stanowi więc naruszenia jakiegokolwiek dobra, gdyż klatka schodowa jest miejscem publicznym.

Także zapisywanie obrazu z kamery na klatce schodowej samo przez się nie narusza prawa do ochrony wizerunku innych osób. Do takiego naruszenia prawa może natomiast dojść tylko w wyniku niewłaściwego wykorzystania tych nagrań, np. ich publikacji w Internecie.