• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Kiedy drzewa zagrażają ludziom

30 września 2016, 0:47

Drzewa i wysokie krzewy rosnące w najbliższym sąsiedztwie naszych nieruchomości mogą być poważnym zagrożeniem podczas nawałnic i podtopień. Zagrażają powaleniami bądź odłamaniami gałęzi i konarów. W trosce o bezpieczeństwo ludzi i mienia warto je zawczasu przyciąć, względnie zadecydować o wycince.

Co na ten temat mówią przepisy prawa?

Dopuszczalne zabiegi w obrębie korony drzewa (przycinka) mogą dotyczyć jedynie:

  • usuwania gałęzi obumarłych, nadłamanych albo wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi,
  • kształtowania korony (ale tylko w przypadkach, gdy wiek drzewa nie przekracza 10 lat) oraz
  • utrzymywania formowanego jej kształtu.

Decydując się na wycinkę drzewa, należy mieć na uwadze jego wiek oraz przepisy prawa administracyjnego.

 

Zgodnie z ostatnio znowelizowanymi przepisami (Dz.U. z 2010 r., Nr 119, poz. 804). Usunięcie starszego drzewostanu wymaga uzyskania zezwolenia od właściwego miejscowo wójta lub burmistrza / prezydenta. Wyjątkiem są drzewa i krzewy rosnące na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków - w takim wypadku zezwolenie wydaje Wojewódzki Konserwator Zabytków.

 

Wydawane jest ono w oparciu o dokumentację, którą przedkłada się wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów. Tworzy ją:

  • tytuł prawny do posiadania terenu, na którym rosną drzewa i krzewy,
  • zgoda właściciela nieruchomości, na której rosną drzewa/krzewy, wypełniona we wniosku - w przypadku, gdy posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem,
  • pisemna zgoda pozostałych współwłaścicieli, którzy nie składają wniosku (w przypadku, gdy nieruchomość stanowi współwłasność, a wszyscy współwłaściciele nie są wnioskodawcami),
  • rysunek lub mapa określające usytuowanie przeznaczonego do wycinki drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.

Wniosek organ administracyjny musi rozpatrzyć w terminie 1 miesiąca od dnia jego złożenia. Sprawę kończy decyzja administracyjna: zezwolenie na usunięcie, bądź odmowa jego udzielenia. Od decyzji odmownej przysługuje prawo odwołania do właściwego terytorialnie samorządowego kolegium odwoławczego - w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji, złożone za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

W dokumencie zezwolenia winien być podany termin usunięcia, przesadzenia lub posadzenia innych drzew lub krzewów. Wydanie zezwolenia może być uzależnione od wykonania obowiązku przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.

Posiadacz nieruchomości dokonuje opłaty skarbowej za usunięcie drzew lub krzewów według ustawowych stawek, które nalicza i pobiera organ wydający zezwolenie. Opłaty są odraczane na okres 3 lat w przypadkach, gdy w zezwoleniu przewidziano przesadzenia drzewostanu w inne miejsce bądź jego zastąpienia i umarzane w sytuacjach, gdy zachowały żywotność po upływie 3 lat od dnia ich przesadzenia albo posadzenia.

Opłatom takim podlegają przypadki, gdzie drzewa lub krzewy nie zachowały tej żywotności w okresie do 3 lat od dnia przesadzenia lub posadzenia. Ich kwoty są redukowane o koszty poniesione na tworzenie zadrzewień w miejsce usuniętych drzew lub krzewów w granicach pasa drogowego, jeśli dotyczy to budowy dróg publicznych.

Zwolnienia z opłat skarbowych dotyczą wycinek drzew i krzewów w obrębie nieruchomości, które:

  • zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w obrębie budowli,
  • zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, bądź wynikają z potrzeb przebudowy dróg publicznych,
  • posadzono lub wyrosły na nieruchomości po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane,
  • w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew i krzewów,
  • obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości,
  • topoli o obwodzie pnia powyżej 100 cm, mierzonego na wysokości 130 cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków.

Takim samym zwolnieniom podlegają również sporadyczne przypadki wycinek na nieruchomościach, w sytuacjach, gdy osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także jeśli odnoszą się do odnowy i pielęgnacji drzew rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.  

 

żródło: www.administrator24.pl