• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Jak oszczędzać wodę?

woda
18 czerwca 2016, 13:06

Woda to źródło życia. Dobro naturalne, które od lat w niektórych rejonach Ziemi, a nawet Polski jest na wagę złota. Człowiek bardzo często marnuje niepotrzebnie wodę.

W dzisiejszych czasach poza ekologią, dodatkowym czynnikiem, który dopinguje do oszczędzania wody jest ekonomia. Zły stan domowej instalacji wodnej może znacząco wpływać na wysokość rachunków. Jak oszczędzać wodę? Co możemy zrobić, aby obniżyć rachunki z wodociągów? Czy naprawdę trzeba żyć w ascezie, aby oszczędzanie miało sens?

Od czego zacząć?

Jest kilka czynności, dzięki którym bardzo szybko i prosto sprawdzimy, czy w naszym domu bądź mieszkaniu nie ma przecieków z instalacji wodnej. Warto pamiętać, że nie muszą one być widoczne na pierwszy rzut oka. Jednym z najłatwiejszych testów jest zakręcenie wszystkich kranów i wyłączenie urządzeń pobierających wodę jak na przykład pralka. Następnie spisujemy stan licznika wody. Po upływie dwóch godzin, podczas których nie korzystamy z wody dokonujemy ponownego sprawdzenia stanu wodomierza. Jeśli jego wskazanie jest inne od tego, które spisaliśmy dwie godziny wcześniej oznacza to, że gdzieś jest przeciek.

Bardzo ważne są krany

Sprawdźmy wszystkie krany w domu. Bardzo możliwe, że trafimy na takie, które kapią. W takim przypadku warto wymienić uszczelki. Kran, który kapie wypuszczając jedną kroplę co sekundę potrafi zmarnować niemal dwanaście tysięcy litrów wody rocznie.
Oszczędności może przynieść również wymiana kranu na nowszy model. Jeśli zastanawiamy się jak oszczędzać wodę przyjrzymy się temu, jak działają coraz popularniejsze, nowoczesne modele kranów. Mowa w tym przypadku o kranach z tak zwanymi perlatorami. Są to siateczki o drobnych oczkach znajdujące się na końcówce kranu. Nie tylko oszczędzają wodę, ale także ją napowietrzają i powodują, że strumień wody jest silniejszy. Oszczędzać wodę pomogą nam również krany z jednym uchwytem zamiast dwóch kurków. Szybciej bowiem ustawimy w takim kranie odpowiednią temperaturę wody niż kręcąc dwoma pokrętłami, a dzięki temu zużyjemy mniej wody.

Możemy również sprawdzić, czy nie przecieka zbiornik wody służącej do spłukiwania toalety. Dodajmy do wody znajdującej się w takim zbiorniku barwnika spożywczego. Jeśli woda przecieka to zaobserwujemy wypływ barwnika w przeciągu trzydziestu minut. Po zakończeniu testu opróżnijmy cały zbiornik, aby barwnik nie zabrudził go.

Jak oszczędzać wodę wykonując codzienne czynności?

Podczas mycia zębów lepiej korzystać z wody nalanej do kubka. W ten sposób, zamiast odkręcać kran na kilka minut wykorzystamy około 500 ml. Jeśli myjemy zęby i zostawiamy na ten czas odkręconą wodę to zużywamy około 16 litrów – tylko podczas mycia zębów! Pamiętajmy także o zakręcaniu wody podczas golenia. Podobnie jeśli myjemy tylko ręce w ciągu dnia to warto odkręcać kran w taki sposób, aby nie wypuszczać strumienia wody o maksymalnej sile. Oszczędzać możemy również podczas kąpieli.

Kąpiel także może być okazją, aby oszczędzać wodę

Statystyczna wanna ma pojemność około 200 – 250 litrów. Jeśli mamy taką możliwość to korzystajmy z prysznica, podczas takiej kąpieli zużyjemy tylko około 75 do 100 litrów, ponieważ zwykle bierzemy „szybki prysznic” i zużywamy statystycznie 15 do 20 litrów na minutę kąpieli. Możemy pomyśleć o wymianie baterii prysznicowej, na taką która napowietrza i oszczędza wodę. Pozwoli to na redukcję zużycia wody do około 10 litrów na minutę. Jeszcze większe oszczędności może przynieść instalacja tak zwanej termostatycznej baterii prysznicowej. Jej zadaniem jest maksymalne skrócenie czasu i ilości wody potrzebnej do uzyskania strumienia o określonej temperaturze, którą ustawiamy na baterii. Dodatkowy plus to mechanizm zapobiegający wypłynięciu gorącej wody, gdy w obiegu nie jest dostępna woda zimna, zabezpiecza więc przed przypadkowym poparzeniem. Specjaliści zalecają również, aby zakręcać prysznic na czas gdy mydlimy ciało lub nanosimy szampon na włosy. Dzięki temu zaoszczędzimy kilka dodatkowych litrów cennego dobra naturalnego jakim jest woda. Natomiast jeśli nie posiadamy prysznica w łazience to może warto rozważyć przy najbliższej możliwej okazji zainstalowanie prysznica lub wymianę wanny na prysznic?

Jeśli jednak kąpiemy się w wannie to warto nie napełniać jej od razu w całości. Woda w wannie szybko się ochładza, a jeśli nie napełnimy całej wanny to możemy dolać wtedy ciepłej wody. Przed napełnieniem wanny zatkajmy od razu odpływ korkiem, co prawda na początku płynie zimna woda z kranu, ale szybko ogrzeje się ciepłą. Warto również pomyśleć o zainstalowaniu nad wanną baterii dowolnego typu, ale zapewniającej duży przepływ wody (co najmniej 35 litrów na minutę) czyli bez perlatora na końcu. Dzięki temu szybko napełnimy wannę, a woda nie wystygnie tak szybko jak w przypadku stosowania baterii z perlatorem.

Codziennie możemy również oszczędzać wodę korzystając z toalety, która zwykle pochłania aż 30% całego zużycia wody w gospodarstwie domowym. Coraz więcej modeli spłuczek toaletowych posiada dwa przyciski do spłukiwania muszli – mniejszy i większy. Pierwszy pozwala na spłukanie toalety mniejszą ilością wody. Dzięki temu w razie potrzeby nie musimy wykorzystywać całego zapasu wody zgromadzonej w zbiorniku i oszczędzamy. Możemy również pomyśleć o instalacji spłuczki wyposażonej w przycisk „stop”, co pozwoli nam zatrzymać strumień wody, gdy uznamy, że nieczystości zostały już usunięte z muszli.

Pranie i zmywanie również może być oszczędne

Jeśli to możliwe starajmy się włączać pralkę i zmywarkę dopiero wtedy, gdy są pełne. Sprawdźmy również, jeśli musimy korzystać z nich z większą częstotliwością, czy nie posiadają opcji programów ekonomicznych. Zmywarki z natury rzeczy są bardziej ekonomiczne (nowoczesne redukują nawet 80% zużycia wody w kuchni), ale właśnie podczas trzymania się zasady pełnego wsadu naczyń i zbierania ich do mycia w ciągu dnia. Gdy zmywamy naczynia ręcznie możemy napełnić jedną komorę zlewozmywaka ciepłą wodą
z płynem do mycia naczyń, a pod małym strumieniem bieżącej wody jednie spłukiwać umyte naczynia. Z kolei jeśli myjemy samochód to warto używać wody z wiadra zamiast strumienia z węża ogrodowego.

Inne możliwości oszczędzania wody

Jednym z pozostałych sposobów oszczędzania wody jest na przykład pamiętanie
o tym, aby nie wylewać wody, którą można jeszcze wykorzystać do podlania kwiatów, ogrodu czy sprzątania. Jeśli posiadamy ogród i używamy w nim zraszaczy to sprawdźmy czy są one ekonomiczne i ustawione tak, aby podlewać tylko rośliny, a nie na przykład betonowe powierzchnie. Niegłupim pomysłem jeśli mieszkamy w domu jest zainstalowanie zbiornika na wodę deszczową. Można ją wykorzystywać do podlewania roślin czy mycia samochodu.

Kilka rad na koniec

Jeśli zastanawiamy się jak oszczędzać wodę w naszym domu pamiętajmy, że oszczędzanie ma sens, gdy przekonamy do niego wszystkich członków rodziny. Szczególnie ważne jest poinstruowanie dzieci na temat tego jak powinny postępować, aby oszczędzać wodę. Jeśli jest z tym problem to możemy pomyśleć o zainstalowaniu w łazience baterii bezdotykowej. Wykorzystuje ona mechanizm fotokomórki – otwiera przepływ wody gdy zbliżymy dłonie pod kran i zamyka gdy je odsuniemy. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku baterii umywalkowych. Co prawda jest droższe od innych, ale jest najrozsądniejsze gdy w domu są dzieci i zdarza się im zapomnieć zakręcić kran po umyciu rąk.

Kiedy ktoś mówi, że oszczędzanie wody z pobudek ekologicznych to bzdura i stać go na marnowanie wody warto zwrócić uwagę na niezaprzeczalne fakty. Polska zajmuje dopiero 22 miejsce w Europie pod względem ilości zasobów wody. Jesteśmy krajem ubogim w wodę, jej zasoby szacuje się na 187 metrów sześciennych. Ponadto trzeba pamiętać, że w skali świata mniej niż jedna setna ogółu wody to woda pitna. Jeśli szukamy dopingu, aby oszczędzać wodę to pamiętajmy, że każdego dnia na świecie około sześć tysięcy dzieci umiera w wyniku chorób pojawiających się, gdy nie ma wystarczającej ilości czystej wody.