• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Dokładna analiza danych podzielników BMETERS gwarantuje oszczędności i sprawiedliwe rozliczenia

15 września 2016, 21:47

Rekomendowany przez certyfikowane i prestiżowe jednostki badawcze, precyzyjny i umożliwiający najbardziej wnikliwą na rynku analizę danych rozliczeniowych podzielnik BMETERS pozwala lokatorom znacząco obniżyć wysokość rachunków. Indywidualne rozliczanie kosztów mobilizuje do energooszczędnych zachowań, które realnie przynoszą efekt w postaci niższych, nawet o 35%, rachunków za ogrzewanie.  

 

Rozliczanie kosztów ogrzewania w budynkach wielolokalowych, w których lokale nie są wyposażone w indywidualne opomiarowanie ciepła, opiera się na ryczałtowym wyliczeniu opłat na podstawie wielkości mieszkania. Skala oszczędności zależy więc wyłącznie od powierzchni i charakterystyki energetycznej budynku.

Zastosowanie indywidualnego systemu rozliczania kosztów mobilizuje lokatorów do energooszczędnych zachowań poprzez możliwość wpływania na wysokość swoich opłat. Z doświadczenia wiemy, że zastosowanie podzielników kosztów ogrzewania w każdym lokalu przekłada się na obniżenie kosztów ciepła całego budynku nawet o 35%. Już sam fakt posiadania przez mieszkańców urządzeń, które rejestrują oddawane przez grzejniki ciepło, sprawia, że wymagana ilość zamawianego przez zarządców ciepła jest zdecydowanie mniejsza. Właściciele mieszkań w takim przypadku ponoszą część stałą kosztów ogrzewania (przeważnie ok. 50– 60%), wyliczaną na podstawie powierzchni lub kubatury ich lokali, natomiast pozostała część kosztów jest zmienna i uzależniona wyłącznie od wskazania podzielników, na które lokatorzy mają ogromny wpływ.

 

Standardowy sposób rozliczania obejmuje rozliczenie kosztów zmiennych na podstawie wskazań jednostek naliczonych przez podzielniki. Podzielnik rejestruje temperaturę grzejnika i przedniej obudowy, a także wylicza temperaturę otoczenia. Na podstawie tych wartości dokonuje wyznaczenia odpowiedniej ilości jednostek, które odpowiadają ilości ciepła dostarczonego do pomieszczenia przez grzejnik. Dzięki temu proces rozliczenia przebiega w sposób sprawiedliwy i adekwatny do zużycia ciepła przez mieszkańców, w przeciwieństwie do rozliczenia wyłącznie na podstawie ryczałtu.

Projekt nowego Prawa energetycznego zawiera jednak uzupełnienie tej kwestii i wskazuje, że rozliczenie kosztów ciepła powinno uwzględniać również temperaturę otoczenia, w którym wykorzystywany jest grzejnik.  Pomimo tego, że rozliczenie na podstawie jednostek jest najczęściej stosowane i prawidłowe, to zastosowanie w rozliczeniu temperatury niweluje różnice wynikające z rozbieżności w sposobie zarządzania zużyciem ciepła przez lokatorów. Wystarczy bowiem sytuacja, w której w kilku lokalach przez większość sezonu grzewczego nie odkręcano grzejników, bo ich usytuowanie jest na tyle korzystne, że czerpały one ciepło przenikające przez przegrody od sąsiadów. 

W efekcie te lokale nie brały udziału w rozliczeniu kosztów ogrzewania w części zmiennej. Tym samym mieszkańcy, którzy grzali w swoich mieszkaniach, zostali skazani na wyższe opłaty za sprawą wyższej kwoty za jednostkę rozliczeniową. Ciepło do mieszkań z zakręconymi grzejnikami wprawdzie przeniknęło, ale zapłacili za nie sąsiedzi. W efekcie często dochodzi do sporów zarządców z lokatorami, którzy ogrzewają swoje mieszkania i żądają sprawiedliwego rozliczenia. 

 

Średnia temperatura otoczenia jako jeden z czynników podziału kosztów ogrzewania

Potrzebom sprawiedliwego rozliczenia kosztów oraz nowemu projektowi Prawa energetycznego naprzeciw wychodzi podzielnik BMETERS, który wylicza i udostępnia wartość temperatury otoczenia. Dzięki temu możliwe jest uwzględnienie kolejnego czynnika w rozliczeniu kosztów ogrzewania faktycznego komfortu odczuwanego przez lokatorów za sprawą odpowiednio wysokiej temperatury otoczenia w ich lokalach. Podzielnik wylicza i uśrednia tę temperaturę, co pozwala na wzięcie jej pod uwagę przy odpowiednim podziale kosztów za ciepło dostarczone do całego budynku i rozdysponowane na poszczególne lokale.

Zakręcony grzejnik w jednym lokalu nie oznacza bowiem, że nie uzyskał on ciepła zakupionego przez zarządcę. Uzyskał, ale nie pochodziło ono z grzejnika w tym mieszkaniu, tylko przeniknęło przez ściany z mieszkania obok, w którym grzejniki musiały wygenerować go więcej. Uwzględnienie średniej temperatury otoczenia w rozliczeniu kosztów ogrzewania, oprócz jednostek naliczonych w wyniku oddawania ciepła przez grzejnik, powoduje sprawiedliwe uwzględnienie każdego lokalu w budynku w podziale kosztów całkowitych. 

W efekcie salda rachunków wszystkich mieszkańców ulegają spłaszczeniu, bo eliminuje się tzw. zerowe wskazania podzielników, które nie pozwalają na uwzględnienie danego lokalu w rozliczeniu kosztów. Różnice w dopłatach i nadpłatach są dzięki temu mniejsze. Żeby jednak wskazania jednostek i temperatur mogły być podstawą sprawiedliwego rozliczenia kosztów, konieczny jest precyzyjny, dokładny i powtarzalny pomiar temperatur przez oba czujniki, na podstawie których wyliczane są jednostki i określana jest średnia temperatura otoczenia.

 

Jedyne podzielniki w Polsce rekomendowane przez ITB

Podzielniki BMETERS gwarantują niezawodny pomiar temperatury dzięki zastosowaniu najwyższej jakości czujników. Efekt ich pomiaru w formie wyliczonych jednostek i średnich temperatur został potwierdzony przez laboratorium akredytowane WTP Berlin i Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, jako zgodne z normą EN834, prawidłowe, powtarzalne i nieprzekraczające określonych w normie granicznych błędów. To jedyne podzielniki w naszym kraju, które są rekomendowane do zastosowania w budownictwie polskim wraz ze sposobem rozliczenia kosztów uwzględniającym wyliczenie średniej temperatury otoczenia.

Powtarzalność pomiaru temperatury przez najwyższej klasy czujniki temperatur weryfikowana jest dla każdej sztuki podzielnika przed jej wprowadzeniem na rynek, podczas kontroli podzielników przeprowadzanej w ustalonych warunkach temperaturowych. Błąd pomiaru temperatury obu czujników nie przekracza średnio 0,4%, a najwyższe dopuszczalne odchylenie od wartości średniej zmierzonej przez wszystkie podzielniki nie może przekroczyć 0,25°C. 

 

Profesjonalna i wnikliwa analiza danych rozliczeniowych

Oprócz wysokiej jakości użytych komponentów, gwarancji powtarzalności naliczania, uzyskanych certyfikatów na zgodność z normą EN834, rekomendacji ITB do zastosowania w budownictwie polskim, podzielniki BMETERS zapewniają również możliwość wykonania szczegółowej analizy warunków temperaturowych występujących w mieszkaniach, w których są one wykorzystywane. Największy na rynku zakres danych rejestrowanych i udostępnianych zarządcom, pozwala na weryfikację prawidłowości ilości naliczonych jednostek oraz zarejestrowanych temperatur otoczenia, które zostały wzięte do rozliczenia kosztów. Ponadstandardową funkcjonalność podzielników obecnych na rynku polskim, zapewniającą wskazania jednostek w różnych okresach rozliczeniowych ale również poszczególnych miesiącach.

Podzielniki BMETERS umożliwiają rejestrację ilości wykonywanych obliczeń jednostek w trybie jedno i dwuczujnikowym, rejestrację temperatury pomieszczeń w okresach miesięcznych i rocznych oraz rejestrację temperatury minimalnej i maksymalnej zarówno otoczenia jak i grzejnika. Oferują również nieosiągalne w żadnym innym podzielniku (jednak jakże przydatne!) statystyki temperatur rejestrowanych przez cały okres rozliczeniowy, które opierają się na rejestracji temperatury grzejnika w różnych przedziałach, jak również temperatury otoczenia. 

 

Porównanie metod naliczania – metoda jednoczujnikowa i dwuczujnikowa

Podzielniki BMETERS rozróżniają sposób naliczania jednostek w zależności od wykorzystywania grzejnika i jego ewentualnego zasłaniania (np. meblami czy zasłonami). Dzięki szczegółowej rejestracji każdej z metod naliczania znany jest dokładny czas, w którym podzielnik mógł prawidłowo wyliczać średnią temperaturę otoczenia (bo nie był zastawiony). Możliwość identyfikacji podzielników działających większość czasu według metody jednoczujnikowej umożliwia przedsięwzięcie odpowiednich kroków mających na celu poinformowanie lokatorów o niekorzystnym dla nich sposobie wykorzystywania grzejników. 

 

Statystyki temperatur rejestrowane przez podzielnik

Rejestracja przedziałów temperatur zapewnia informacje dotyczące ilości pomiarów temperatury w trzech zakresach temperatur grzejnika. Pozwala to na określenie sposobu korzystania z niego w ciągu całego okresu rozliczeniowego. Dzięki temu administratorzy uzyskują informacje o powodach małej lub dużej ilości naliczonych jednostek. Pozwala również zweryfikować prawidłowość wyznaczanej średniej temperatury otoczenia. Dzięki statystykom temperatur grzejnika administratorzy mają w końcu możliwość udowodnienia lokatorom, że ilość naliczonych jednostek, a więc w efekcie wysokość rachunku, wzięła się ze sposobu wykorzystywania grzejnika w danym pomieszczeniu.

Jednocześnie podzielnik, dzięki zliczaniu czasu pomiaru temperatury poniżej 16° C, zapewnia możliwość wykrycia pomieszczeń nadmiernie chłodzonych, które negatywnie wpływają na sąsiadujące lokale, lub umieszczenie podzielnika wraz z grzejnikiem poza mieszkaniem. W zależności od czasu, w którym podzielnik pracował w konkretnych przedziałach temperatur, możliwe jest określenie, czy grzejnik był okresowo włączany poprzez odkręcenie głowicy termostatycznej maksymalnie, czy też grzanie było zrównoważone. Widzimy również, jak długo grzejnik był nastawiony na wysokie temperatury albo czy był zakręcony całkowicie. 

 

Rejestracja temperatur z całego okresu rozliczeniowego

Rejestracja temperatury minimalnej, maksymalnej oraz średnich temperatur grzejnika i otoczenia za cały okres rozliczeniowy pozwala wykazać rozbieżności w sposobie wykorzystywania grzejników oraz określić zakres temperatur, w jakim w tym czasie pracował podzielnik. Porównanie średnich temperatur grzejnika i otoczenia w różnych mieszkaniach umożliwia wykrycie m.in. nieuszczelnionych okien lub pomieszczeń mniej lub bardziej korzystnie usytuowanych w bryle budynku. 

 

Miesięczna archiwizacja średniej temperatury otoczenia

Podzielniki BMETERS rejestrują średnią temperaturę otoczenia w każdym z 24 ostatnich miesięcy. Taki sposób archiwizacji danych pozwala weryfikować temperatury pomieszczeń i wykrywać wśród nich te nadmiernie chłodzone lub mocno ogrzewane, które wpływają na temperatury w sąsiadujących pomieszczeniach. Pozwalają również ustalić panujące wśród mieszkańców tendencje w ogrzewaniu, dzięki czemu łatwo odróżnić lokatora ciepłolubnego od zimnolubnego, co przekłada się na ilość zużywanych przez niego jednostek i w efekcie wysokość rachunków. 

  

Podsumowanie

Podzielniki BMETERS dzięki gwarancji powtarzalności i dokładności pomiarów oraz największego na rynku zakresu udostępnianych danych zapewniają możliwość świadczenia usług rozliczeniowo-serwisowych na najwyższym możliwym poziomie. Zarówno korzystając z usług rozliczeniowych świadczonych przez BMETERS, jak i decydując się na samodzielne rozliczanie kosztów ogrzewania we własnych zasobach mieszkaniowych, dzięki nim możemy uzyskać przejrzyste i sprawiedliwe rozliczenie kosztów, uzupełnione przez najszerszy na rynku zakres analiz temperatur grzejnika i otoczenia wraz ze sposobem jego wykorzystywania.

 

źródło: admistrator24.info.pl