• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Coraz więcej pożarów

10 września 2016, 8:20

Jak wynika ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej, w ubiegłym roku doszło do niemal 185 000 pożarów, z czego prawie 30 000 w obiektach mieszkalnych. Domów jednorodzinnych dotyczy ok. 12% pożarów, ale to w nich jest najwięcej poszkodowanych osób. Wprawdzie Polacy obawiają się pożarów, ale nadal rzadko inwestują w rozwiązania, które mogłyby ich przed tym uchronić.

Najwięcej ofiar pochłaniają pożary budynków mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych. Około 80% osób, które ucierpiały w pożarach, to są właśnie ofiary zdarzeń tego typu.

W 2015 roku w pożarach zginęło 512 osób, z czego 393 osoby zginęły podczas pożarów obiektów mieszkalnych. W 2014 roku ofiar było odpowiednio 494 i 381. Z Biuletynu Informacyjnego Państwowej Straży Pożarnej wynika, że iczba pożarów obiektów mieszkalnych wzrosła o 8%.

Najczęstsze przyczyny pożarów to: przeciążenie instalacji elektrycznej, pozbawione opieki urządzenia grzewcze i sprzęt AGD, nieumiejętne posługiwanie się substancjami i materiałami łatwopalnymi oraz nieostrożne obchodzenie się z niedopałkami papierosów.

Przyczyną pożaru może być też nieuwaga użytkowników budynków, np. rozpalanie grilli zbyt blisko ścian budynków, albo niedopałki po papierosach wyrzucone do śmieci.

Zabezpieczenia przed pożarem dzielimy ogólnie na tzw. aktywne oraz pasywne techniki zabezpieczeń pożarów. Techniki aktywne to są wszelkiego rodzaju czujniki, alarmujące np. o wydobywającym się dymie czy informujące o wzroście temperatury. Techniki pasywne to m.in. stosowanie niepalnych materiałów budowlanych czy regularne przeglądy instalacji gazowych i elektrycznych.

Dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego istotna są także odpowiednie warunki ewakuacji. Ekspert podkreśla, że trzeba o nich pomyśleć już na etapie projektowania domu. W znacznym stopniu mogą one ograniczyć ryzyko wystąpienia pożaru lub jego rozprzestrzenienia się na cały budynek. Specjaliści przypominają jednak, że nie ma możliwości 100-procentowego zabezpieczenia się przed zagrożeniem pożarem.

Należy podejść do tego z rozsądkiem, również od strony ekonomicznej. De facto, dysponując niezbyt wielkim nakładem finansowym i dokładając niewiele środków, możemy znacznie poprawić swoje bezpieczeństwo pożarowe czy odporność pożarową budynków, chociażby wybierając niepalne materiały budowlane lub zlecając raz na jakiś czas przegląd instalacji na przykład gazowej odpowiedniemu fachowcy.

 

źródło: biznes.newseria.pl