• Traktujemy naszych Klientów tak jak sami chcielibyśmy być traktowani
  • Zarządzamy i administrujemy nieruchomościami
  • Zarządzamy najmem lokali

Co zrobić ze śmieciami? Altany i wiaty śmietnikowe na ratunek

10 września 2016, 8:32

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych. Jeśli wejdzie on w życie, to od 1 stycznia 2017 roku obowiązkowe będzie selektywne zbieranie odpadów w podziale na sześć frakcji.

Dla wielu gmin oznacza to nie lada kłopot – m.in. z kupnem dodatkowych pojemników i ich umieszczeniem w przestrzeni publicznej. Zdaniem twórców projektu, dotychczasowy prosty podział śmieci na "suche" i "mokre" nie pozwalał uzyskać dobrego surowca.

Teraz śmieci byłyby dzielone na:
• papier;
• metale;
• tworzywa sztuczne, w tym opakowania wielomateriałowe;
• szkło;
• odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.

Poszczególne rodzaje śmieci trafiałyby do śmietnika odpowiedniego koloru  – papiery do niebieskiego, metale i tworzywa sztuczne – do żółtego itd. Oznaczałoby to, oczywiście, konieczność kupienia przez gminy ogromnych ilości nowych pojemników we właściwych kolorach i przemyślenie, gdzie można trzymać taką baterię pojemników na odpady. Na szczęście twórcy projektu są tego świadomi i przewidzieli aż pięcioletni okres przejściowy. Niemniej jednak jakąś decyzję trzeba będzie podjąć. Jakie są możliwości?

Przede wszystkim trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy funkcjonalnością altany czy wiaty śmietnikowej a jej ukryciem i odizolowaniem od innych części osiedlowej przestrzeni. Czasem jednak są one na tyle estetyczne, że ukrywać ich nie trzeba. Spójrzmy:

Osiedlowe kontenery na śmieci mogą być rozmieszczone na przynajmniej dwa sposoby. Pierwszy to ustawienie ich w obrębie zabudowanej altany śmietnikowej. Drugim jest niewielki budynek znajdujący się na uboczu osiedla, który będzie dodatkowo ogrodzony lub odgrodzony przy pomocy odpowiednio dobranej roślinności.

Na starszych osiedlach do zorganizowania miejsca do segregacji odpadów często wykorzystuje się istniejące zaplecze. Po prostu w miarę przyrostu wymaganych prawem pojemników w istniejącej już wiacie czy altanie pojawiają się kolejne pojemniki. Czasem tylko trzeba zadbać o to, by wszystkie stały na odpowiednim podłożu. 

 

źródło: www.administrator24.pl